עגלת קניות
כמותמוצרמחיר

סך הכל: 0 ₪

דף הבית
מהי סוכרת?
עדויות
אודותינו
Шугар Кр
נקודות מכירה
סדרת פלאון
אישורים שונים מהעולם
מאמרים
חנות מוצרים
תמונות
המלצות ותגובות
גלרית וידאו
צור קשר
ADA
פלאון קפסולות הכי חזק מהטבע
3 מנות עוצמתיות לחיזוק שלום בית במחיר
החדרה של 91 ₪ בלבד + משלוח 10 ש"ח


שוגר קראש יום ולילה
אריזות 50 מ"ל בנוסף לאריזות יצוא של 125 מ"ל

תרופות חדשות לסוכרת מאושרות FDANEW DRUGS GET FDA APPROVAL FOR DIABETESTREATMENT
• בשורה התחתונה "שוגר קראש" הטבעי עם המחקרים הקליניים, הרבה יותר יעיל לאורך זמן לרבות שיפור בבריאות
In order to appropriately manage Type 2 diabetes, affected individuals have to fo


שוגר קראש נותן חסות לאגודה לסוכרת ארה"ב
במסגרת פרויקט לאומי
Ture de Cure


מחקר רוסי של פרופסור אמטוב
המחקר מדבר על היתרונות לסוכרתיים מעבר
להורדת רמות הסוכר, כדאי מאד לקרוא


טיפות חשק חזקות לגברים ונשים
פלאון - טיפות החשק בגירסה החדשה, מתאימות גם למצב טיפולי וגם לשימוש נקודתי.
יעיל ומשמח גברים ונשים.


לילה טוב עם גלוקו פייט
גלוקו פייט מסדר לכם את הלילה לטובה כדי שתוכלו להתעורר לבוקר טוב עם רמות סוכר נמוכות יותר

יחסית טעים ומתמודד עם תופעת עליית סוכר עם שחר בהצלחה גדולה.
ניתן להשתמש בו גם ביום שכן איננו פוגע בעירנות ותפקידו להסדיר את רמות הסוכר בעת השינה אך


סקס וסוכרת והקשר הלא טוב ביניהם
במאמר מפורטות הסיבות העיקריות לתפקוד מיני ירוד אצל סוכרתיים רבים, יחד עם זאת יש גם תקווה שאם תנקטו במהלך מומלץ תחזירו עטרה ליושנה

שתף |
sugar crush     מחקרים     מניעה בדרכים טבעיות     און וחשק לגברים ונשים     סוכרת ובעיות און במקורות היהודיים     רוסית     כל הקטגוריות

כבד שומני - לקרוא, להפנים ולשפר n.a.f.l.d

מאמר חובה לכל שוחר בריאות ושומר נפשו ע"י:
שירה זלבר-שגיא היא דיאטנית קלינית ופרופ´ רן אורן הוא מנהל יחידת
הכבד במכון למחלות דרכי העיכול והכבד במרכז הרפואי תל אביב


 

 

מאת שירה זלבר-שגיא ופרופ' רן אורן

כבד שומני הוא מחלת הכבד השכיחה בעולם, והוא עלול להתפתח לדלקת כרונית ואף לשחמת. אחד מגורמי הסיכון המרכזיים הוא השמנת יתר

 

 

 

 

מחלת "הכבד השומני שאינו נובע מצריכת אלכוהול" (Non Alcoholic Fatty Liver Disease ,NAFLD) היא מחלה ישנה-חדשה. היא מוכרת כבר יותר מארבעה עשורים, אך רק בשנים האחרונות היא זוכה להתייחסות מחודשת בשל שכיחותה העצומה. כ-20%-30% מכלל האוכלוסייה לוקים בה, ולכן היא מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם המערבי. יתר על כן, כיום ידוע כי כבד שומני, שנחשב במשך שנים למצב שפיר, עלול להתפתח לדלקת כרונית (Nonalcoholic Steatohepatitis ,NASH) ולפיברוזיס (הצטלקות של רקמת הכבד), ובשלבים מתקדמים יותר, אף להוביל לשחמת הכבד (צירוזיס).

מחמצנים ומזיקים

diabetes.ilbiz.co.il/index.phpNAFLD ראשוני קשור בהשמנה (בעיקר באזור הבטן) ומחלות נלוות כמו סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים) ועודף שומנים בדם (טריגליצרידים). רוב המקרים מתגלים בעשור החמישי והשישי לחיים, אבל כיום ברור כי המחלה מאיימת גם על ילדים ומתבגרים, שסובלים מהשמנת יתר.

באופן כללי, כבד שומני (fatty liver) הוא מחלה המתאפיינת בהצטברות שומן בתאי הכבד, החורגת מהכמות הנורמלית (עד 5%), והיא מתרחשת כאשר מסיבות שונות כמות השומן הנכנסת לכבד גדולה מכמות השומן היוצאת ממנו. סוג השומן העיקרי המצטבר בכבד הוא טריגליצרידים, אך לעתים יש גם הצטברות של סוגי שומן אחרים, כולל כולסטרול.

כשלעצמה, הצטברות השומן בכבד, הנקראת סטאטוזיס (Steatosis), אינה גורמת נזק משמעותי לכבד, אך בנוכחות דלקת - ובהמשך פיברוזיס - עלולה להתפתח מחלת כבד כרונית. המעבר מהצטברות שומן בלבד לדלקת וצלקת מתרחש בעקבות פעולתם המזיקה של רדיקלים חופשיים, המחמצנים את השומן העודף בכבד וגורמים הפרשת חומרי דלקת, הנקראים ציטוקינים. תוצרי החמצון של השומנים ביחד עם הציטוקינים מאיצים את היווצרות הצלקת בכבד. מצב מתמשך כזה עלול להוביל להצטלקות קשה, אשר בשלבים מתקדמים נקראת שחמת הכבד.

המונח NAFLD מקיף את כל שלבי המחלה, מכבד שומני טהור, עבור בכבד שומני עם דלקת ואחר כך צלקת, שחמת הכבד, ולבסוף סרטן הכבד (המחייב השתלה) ותמותה.

גורמי הסיכון לכבד שומני שאינו נובע מצריכת אלכוהול הם: עודף משקל והשמנה, סוכרת, עודף שומנים בדם ובעיקר טריגליצרידים. כל אלה מגבירים את הסיכון לחלות ב-NAFLD, וקשורים בתופעה שנקראת "תנגודת לאינסולין".

"סינדרום תנגודת לאינסולין" כולל השמנה, בעיקר באזור הבטן, סוכרת מסוג 2 או נטייה לסוכרת (גלוקוז מעל הנורמה, אך עדיין מתחת לערכים הנחשבים לסוכרת), יתר לחץ דם, רמות גבוהות של כולסטרול (רע) וטריגליצרידים בדם, עם רמות נמוכות של כולסטרול טוב (HDL).

תנגודת לאינסולין משמעותה שתאי הגוף אינם מגיבים לכמות הרגילה של האינסולין, המופרשת מן הלבלב, וכתוצאה מכך עולות רמות הסוכר והשומנים בדם. עודפי השומן מן הדם מגיעים לכבד ומצטברים בו. בנוסף, במצב של תנגודת לאינסולין, הכבד עצמו מייצר כמות עודפת של שומן, בנוסף לשומן שמגיע אליו מהדם. השכיחות של כבד שומני בקרב אנשים שסובלים מעודף משקל או מסוכרת גבוהה פי 3-4, לעומת אנשים בעלי משקל תקין שאינם סובלים מסוכרת. יחד עם זאת, כבד שומני עלול להתפתח גם אצל אנשים שאינם שייכים לקבוצת הסיכון של המחלה.

ממחקרים שנערכו בכמה מדינות עולה ששכיחות NAFLD באוכלוסייה הכללית היא 20%-30%, ואילו אצל בעלי עודף משקל היא עולה ל-50%-90%, ביחס ישיר לעודף המשקל. השכיחות של NASH בקרב האוכלוסייה הכללית נאמדת ב-2%-3%, וב-25%-40% בבעלי עודף משקל.

תסמינים

בקרב רוב החולים לא מתגלים תסמינים של מחלה, והם אינם מודעים לה. לעתים יש תחושת עייפות מוגברת או אי נוחות בצד הימני של הבטן.

אבחון

NAFLD מתגלה בדרך כלל בבדיקת דם, כאשר יש רמות גבוהות של אנזימי כבד (ALT ו-AST), שעשויים להעיד על נזק לתאי הכבד, או על הגדלה של הכבד (Hepatomegaly), המורגשת בבדיקה גופנית שמבצע הרופא. יחד עם זאת, ברבים מן החולים בכבד שומני רמות אנזימי הכבד בדם תקינות.

לאחר שלילת סיבות אחרות למחלת כבד, כגון נזק כבדי עקב נטילת תרופות מסוימות, מחלות נגיפיות וצריכת אלכוהול מופרזת, ימליץ הרופא על בדיקת אולטרסאונד בטן. באמצעות בדיקה פשוטה זו, ניתן לבדוק אם יש הצטברות שומן בכבד (הנראית באולטרסאונד כ"כבד בהיר-לבן"). לעתים כבד בהיר הוא הסימן היחיד למחלה. כדי לבדוק אם המחלה התפתחה לשלב של דלקת ו/או הצטלקות של רקמת הכבד, יש לבצע ביופסיית כבד.

פרוגנוזה

מהלך התקדמות המחלה נבדק במספר קטן של מחקרים, ולכן עדיין אינו ברור דיו. על סמך הידע הקיים, נראה כי בקרב חלק גדול מהחולים שבבדיקת הביופסיית כבד שלהם נמצא שומן בלבד (ולא דלקת) יהיה מהלך המחלה קל ושפיר יחסית, בעוד שאצל אחרים תחול הידרדרות לצלקת ואולי אך לשחמת הכבד ולאי ספיקת כבד סופנית.

בקרב חולי NASH דווחה התקדמות לצלקת בשיעור של 43%, והתקדמות לשחמת הכבד - בשיעור של 26%. כ-2% עד 3% עלולים להגיע לכשל כבדי. כ-11% מחולי NASH עלולים למות מסיבוכי מחלת הכבד.

סוכרת היא גורם סיכון להתפשטות הצלקת ולתמותה מוגברת מסיבוכי מחלת הכבד. מספר מקרי סרטן הכבד (hepatocellular carcinoma) המדווחים קטן מאוד. אך במקרה של סרטן - ושל שחמת שהידרדרה לכשל כבדי - תידרש השתלת כבד.

 

 

 


מניעה וטיפול

עיקר הטיפול מתמקד במניעה, תוך התייחסות לגורמי הסיכון של המחלה. ירידה הדרגתית במשקל ופעילות גופנית מפחיתים את התנגודת לאינסולין. במקביל, יש להוריד את רמות השומנים בדם, לאזן סוכרת קיימת או למנוע סוכרת שטרם פרצה. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות דיאטה מתונה, שביכולתה למנוע גם מחלת לב עתידית. עדיין לא פותח טיפול תרופתי לכבד שומני, שיעילותו הוכחה באופן חד-משמעי במחקרים.

תזונה נכונה

ירידה במשקל יכולה להוביל לשיפור ניכר במצבם של חולי NAFLD. מחקרים מראים כי ירידה הדרגתית במשקל, של 0.5-1.0 ק"ג בשבוע, משפרת בדרך כלל ואף מנרמלת את רמות אנזימי הכבד בדם, והיא עשויה לצמצם את כמות השומן בכבד ואף לשפר את הדלקת והצלקת. בעבר נטו לחשוב כי צלקת אינה מצב הפיך, אך עבודות מחקר חדשות מלמדות כי לעתים היא ניתנת לשיפור באמצעות תזונה נכונה וירידת משקל.

כבר אחרי ירידת משקל של 10% מהמשקל ההתחלתי, ניתן לראות שיפור ברמות של אנזימי הכבד בדם וירידה בכמות השומן בכבד. חשוב לציין כי ירידה מהירה מדי במשקל, בדיאטה דרסטית, עשויה דווקא להחמיר את המחלה, מכיוון שהיא מאיצה את היווצרות הדלקת והצלקת. התפתחות פרדוקסלית זו עשויה לקרות בשל עלייה ברמת חומצות השומן החופשיות בכבד, הנוצרות מפירוק שומן מואץ, המובילה להגברת הנזק החמצוני.

באופן כללי, מומלצת תוכנית הרזיה שתכליתה ירידה מתונה במשקל, תוך הפחתה משמעותית של השומן הרווי והסוכרים (כולל סוכר פירות), תזונה מאוזנת ופעילות גופנית. כמו כן, מומלץ להמעיט בצריכת אלכוהול מכיוון שכבד שומני רגיש באופן מיוחד לנזקיו. הדיאטה צריכה להתאים ספציפית לחולה, תוך התחשבות במצבו הבריאותי הכולל והתייחסות מיוחדת לשאר המחלות המאפיינות את סנדרום התנגודת לאינסולין.

טיפול תרופתי

עדיין לא פותחה תרופה שתמנע את התקדמות הדלקת וההצטלקות, ופיתוחה מהווה אתגר לחוקרים רבים. היות שמנגנון המחלה מורכב משני שלבים - הצטברות השומן והעקה חמצונית - הרי שתרופה יעילה תהיה מסוגלת לפתור את שתי הבעיות: היא תצמצם את הצטברות חומצות השומן בכבד ותקטין את הנזק החמצוני.

במחקרים ראשוניים, שכללו טיפול באורסוליט, בטאין, ויטמין E (לבדו, או בשילוב עם ויטמין C), תרופות המשמשות להורדת רמת השומנים בדם (כמו פיבראטים) ותרופות המשמשות לטיפול בסוכרת (כמו מטפורמין) חל שיפור מסוים, אך הם התבססו על מספר קטן של חולים, ולא תמיד כללו ביופסיית כבד בתום הטיפול. ולכן אין בהם כדי לגבש המלצה טיפולית לכלל חולי הכבד השומני שאינו נובע מצריכת אלכוהול.
___________________________________________________________
שירה זלבר-שגיא היא דיאטנית קלינית ופרופ' רן אורן הוא מנהל יחידת
הכבד במכון למחלות דרכי העיכול והכבד במרכז הרפואי תל אביב

 

פרסום ראשון :21/09/2007 10:16:00
עדכון אחרון :17/12/2007 11:59:34